Przed rozpoczęciem symulacji analogowej należy zdefiniować punkty zasilania VDD (5V) i VSS (0V). Podobnie należy przypisać sygnał zegarowy do węzła wejściowego i określić węzeł w którym będziemy obserwować sygnał wyjściowy. Wykorzystamy do tego celu omawiane już wcześniej atrybuty węzłów dostępne na palecie widocznej w prawym dolnym rogu ekranu.
Rys. 1. Projekt inwertera z przypisanymi atrybutami węzłów.
Jesteśmy już gotowi do przeprowadzenia symulacji, kliknijmy zatem na ikonę Start Simulate w menu głównym. Pojawia się okno symulacji inwertera:
Rys. 2. Symulacja analogowa inwertera CMOS.
Klikamy na przycisku Simulate aby kontynuować symulację. Na charakterystykach zaznaczane jest opóźnienie w przejściu do wartości VDD/2 między sygnałem wejściowym a wyjściowym. Zauważalna jest różnica między czasem narastania a opadania.
Kliknij na przycisku Voltages and currents aby obejrzeć prąd i napięcie. Przebiegi napięciowe pokazane są w dolnym okienku.
Rys. 3. Pobór prądu inwertera CMOS.
Opcja Voltage vs. voltage pozwala symulować charakterystykę przejściową inwertera. Punkt przełączania inwertera definiujemy jako napięcie wejściowe Vc dla którego napięcie wyjściowe osiąga wartość VDD/2.
Rys. 4. Charakterystyka przejściowa inwertera CMOS.
Aby powrócić do edytora topografii klikamy Back to Editor . Po zakończeniu symulacji zapiszmy nasz projekt wybierając File->Save As ... Wybieramy katalog G:\ i zapisujemy projekt np. pod nazwą MYINV przy pomocy klawiatury. Po potwierdzeniu projekt zostanie zapisany w pliku MYINV.MSK